Co utrudnia sprzedaż nieruchomości?

Nie każdy dom można sprzedać w mgnieniu oka. Niektóre nieruchomości wymagają większego zaangażowania przy poszukiwaniu potencjalnych nabywców. Zdecydowanie najtrudniej sprzedaje się zabudowy wielkopowierzchniowe. Duży dom na sprzedaż można ewentualnie przemianować na bliźniak i spróbować znaleźć dwóch klientów. Oddzielne mieszkania na piętrze i na parterze są coraz częściej spotykane.

Jeszcze trudniej będzie sprzedać nieruchomość w złym stanie technicznym. Zawilgocone lub zagrzybiałe ściany odstraszą każdego. W tym wypadku można sprzedawać za zaniżoną stawkę jako dom do remontu lub samodzielnie odświeżyć wszystkie pomieszczenia, by cały budynek prezentował się nienagannie. Wtedy będzie łatwiej o znalezienie chętnego.

Radom - domy

Wygląd domu to jednak nie wszystko. Liczy się również sąsiedztwo. Uciążliwe otoczenie jak np. dyskoteka czy droga szybkiego ruchu lub tory kolejowe mogą mocno obniżyć wartość nieruchomości. Nocnych hałasów nie można bowiem zaliczyć do atutów domu wolnostojącego. Trudności ze sprzedażą nieruchomości mogą również wynikać z niskiego popytu w danym mieście, np. w Radomiu większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe niż bliźniaki za miastem w przeciwieństwie do Warszawy czy Wrocławia. Kłopotem dla sprzedającego mogą być również zawiłe procedery bankowe przy kredytach hipotecznych. Niewielu stać na dom jednorodzinny za gotówkę, dlatego zostaje pożyczka z banku, która nie zawsze jest przyznawana.

Specjaliści do spraw obrotu nieruchomościami doradzają również, by dom sprzedawać w porze letniej. W tym okresie łatwiej zaprezentować walory posiadłości oraz pokazać, że jest to najlepszy dom dla rodziny za sprawą przestronnego ogrodu bądź niedaleko położonych sklepów czy szkół. Oczywiście nieuregulowana sytuacja prawna właściwie dyskwalifikuje taką nieruchomość na samym początku rozmów z klientem. Szanse, że ktoś zaryzykuje i wpłaci zaliczkę na dom przed okazaniem wszelkich dokumentów potwierdzających własność są bliskie zeru. Warto zatem wcześniej zadbać o kwestie formalne.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz