Kościół św Wacława w Radomiu

Kościół św. Wacława w Radomiu powstał w 1216 roku. Budowę świątyni sfinansował Książe Leszek Biały. Duży wkład w wyposażenie radomskiego kościoła miał również Bolesław Wstydliwy. W połowie XV wieku nastąpiła rozbudowana obiektu, niektóre jego elementy nabrały wówczas stylu gotyckiego. Kościół położony jest przy Plac Stare Miasto 13 i stanowi aktualnie jeden z ważniejszych zabytków w Radomiu.

Do budowy Kościół św. Wacława użyto palonej cegły. Przeznaczony był dla 800 parafian z dawnego Kościoła św. Piotra. Przy świątyni zlokalizowany był cmentarz oraz drewniana wieżyczka. Do XVIII wieku księża prowadzili również szkołę parafialną. Później pełnił funkcje magazynu, szpitala epidemicznego, a w okresie przedwojennym – domu spokojnej starości. Następnie w budynku kościoła otwarto Oddział Psychiatryczny Szpitala Miejskiego.

Radomski Kościół dopiero od 1978 roku wykorzystywany jest ponownie jako obiekt sakralny. Gruntowny remont świątyni ukończono w 1986 roku. Autorem projektu architektonicznego był profesor Wiktora Zina. Uroczyste poświęcenie Kościoła nastąpiło 9 czerwca 1985 roku, dokonał tego ksiądz biskup Edward Materski. Obecnie radomska świątynia należy do ważnych miejsc na terenie miasta. Odbywają się tutaj istotne nabożeństwa, z udziałem najważniejszych polskich duchownych.

W ostatnim czasie odnowiona została przykościelna wieża, którą wyposażono w system nagłośnieniowy z czterema dzwonami. Dzięki temu istnieje możliwość odegranie prawie stu różnych melodii, na konkretne okazje. Ponadto dostępna jest opcja czterotonowego bicia autentycznego dzwonów. Melodie ogrywane są od poniedziałku do soboty, o 12.00, 16.30 oraz w niedzielę i święta o 7.30, 9.30, 11.00, 16.30 i dodatkowo co pół godziny przed mszą.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz