Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Jednym z ważniejszych atrakcji turystycznych Radomia jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Budynek mieści się na ul. Domagalskiego 5. Radomskie muzeum sztuki współczesnej zostało otwarte dokładnie 19 grudnia 2005 roku. Funkcjonuje na mocy uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia powstało dzięki zaangażowaniu wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy. Zdobywca Oskara dostarczył do radomskiego obiektu, który początkowo mieścił się na miejskim Rynku, wiele drogocennych dzieł sztuki. Z czasem jednak ilość zbiorów była zbyt duża, dlatego zdecydowano się o przeniesieniu muzeum do budynku dawnej elektrowni.

Radomska elektrownia została założona w 1901 roku. Podczas wojny skradziono część maszyn, dlatego też jej dalsze funkcjonowanie nie było możliwe. Ostatecznie elektrownię zamknięto w 1956 roku. Kilka lat później w tym samym miejscu otwarto Ciepłownię Miejską, która działała do 1998 roku. Aktualnie w budynku udostępnione są zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, w skład których wchodzi ponad 4 tys. eksponatów.

Muzeum czynne jest od wtorku do soboty, w godzinach 10.00-18.00 oraz w niedzielę od 10.00-16.00. Tego dnia wstęp jest wolny, natomiast w ciągu tygodnia bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy – 3,00 zł. W sprzedaży dostępne są również wejściówki rodzinne w cenie 8 zł, przeznaczone są one dla dwóch osób dorosłych osób i dwójki dzieci. Dyrektorem Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu jest Włodzimierz Bujanek.

Centrum służy promowaniu sztuki współczesnej, ponadto na jego terenie organizowane są specjalne warsztaty oraz konferencje. Władze Mazowieckie Centrum w ten sposób chcą zachęcić mieszkańców Radomia oraz turystów, a przede wszystkim ludzi młodych do zainteresowania się sztuką, która w dobie Internetu staje się niszowym hobby. Trwają prace budowlane nad nowym budynkiem muzealnym. Powstać ma gmach o łącznej powierzchni 5 tys. m2, w którym dostępnych będzie siedem sal wykładowych, biblioteka, księgarnia oraz niewielkie kino.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz